Dr. Herbert R.J. Grosch

September 13, 1918 – January 25, 2010

Dr. Herbert R.J. Grosch, “Počítačový průkopník, který řídil důležité projekty v oblasti vesmíru a technologií, Grosch je respektován, když objevil a popisoval vztah mezi rychlostí a cenou počítačů.”
— Citace ACM Fellows Award, 1995

“Před lety jsem si myslel, že jsem nejmoudrejší člověk na světě. Poté jsem se setkal s von Neumannem a Feynmanem. V posledních desetiletích jsem se usadil na největšího jménovatele . Pak jsem našel Bemerovy stránky!! Nejlepší jen jít po nejdivnejší? Nebo alespoň nejdivnejší devadesátník”.
— Herb Grosch, 26 Listopad 2003

Z Herbové autobiografiez 1991: “Před padesáti lety jsem byl předveden do počítače. Byl jsem druhý vědec, který kdy byl najal IBM a sledoval jsem Watsona na Olympu, Billa Norrisa a Kena Olsena a Gene Amdahl a tisíce velkých obchodních a akademických osobností. Později, po tři zábavné roky, jsem byl vrcholem federálního počítačového hončeka a unikl jsem jako redaktor hlavních obchodních novin. Byl jsem zakládajícím členem první a největší profesionální počítačové společnosti na světě a prvním národním prezidentem, zvolený členskou petici. Pracoval jsem v Monaku a ve Švýcarsku a v Nizozemsku, když jsem byl příliš kontroverzní, abych mohl být zaměstnán v USA, a konzultoval jsem největší a nejlepší japonskou počítačovou firmu…”

Herb je uvedena na tomto webu, protože s Wallace Eckert, on byl jedním z hlavních podněcovatelů automatizované výpočetní techniky a počítačové vědy na Columbia University jako IBM Watson Lab vědec a člen fakulty Kolumbie, 1945-1950. V roce 2003 si Herb všiml mé minulosti a začali jsme rozsáhlou korespondenci, která trvala až do jeho smrti; dělal nespočet příspěvků na tuto stránku, jak uvidíte, když uvedete “grosch” do vyhledávacího pole na hlavní stránce historie (nebo jednoduše klikněte zde).

Herb byl lidská encyklopedie; nejenže byl všude a všechno dělal, vzpomněl si na každý detail: lidé, stroje, události, organizace, programovací techniky od temné doby, každý stroj a model IBM po dobu půl století. Byl velkorysý a upřímný s jeho znalostmi, které předával se samolibým smyslem pro humor, a je třeba říci, že byl hluboký a upřímně uvědomený o ženách, ojedinělé kvalitě až dodnes v osobách jeho rodu. Jak lze vidět z jeho autobiografie, vedl mimořádně plný život a byl pozoruhodně otevřený kvůli jeho nedostatkům. Klepnutím na obrázek nahoře zobrazíte galerii osobních fotek. Organizování a označování těchto (a mnoha dalších, které ještě nebyly uvedeny) bylo projektem, který nedokázal dokončit.

Kariérní úspěchy:

Vybrané Publikace:

  • Maxwell, Allan D. and H.R.J. Grosch, “Elements and Ephemeris of Delaporte Object 1936 CA”, Publications of the Observatory of the University of Michigan, Vol.6, No.11 (1937).
  • Grosch, H.R.J., Integration Orbit and Mean Elements of Jupiter’s Eighth Satellite, Ph.D. dissertation, University of Michigan (April 1942).
  • Grosch, H.R.J., and J.E. Willis, “Positions of Pluto”, Astronomical Journal, Vol.50, No.14 (June 1942), pp.14-15.
  • Grosch, H.R.J., “Ray Tracing on IBM Punched Card Equipment”, Journal of the Optical Society of America, Vol.35, 803A (1945).
  • Grosch, H.R.J., Bibliography on the Use of IBM Machines in Scientific Research, Statistics, and Education, IBM (1945).
  • Grosch, H.R.J., “Harmonic Analysis by the Use of Progressive Digiting”, Proceedings of the 1946 Research Forum, IBM (1946).
  • Grosch, H.R.J., “The Orbit of the Eighth Satellite of Jupiter”, Astronomical Journal, Vol.53, No.180 (1948) (a condensed published form of Grosch’s 1942 Ph.D. thesis).
  • Grosch, H.R.J., “Ray Tracing with the IBM Selective Sequence Electronic Calculator”, Journal of the Optical Society of America, Vol.39, 1059A (1949).
  • Grosch, H.R.J., “Multiplication of Small Matrices”, IBM, New York (1 Jun 1949).
  • Grosch, H.R.J., (ed.), Proceedings of the 1948 Scientific Computation Forum, IBM (1950).
  • Grosch, H.R.J., “The Use of Optimum Interval Mathematical Tables”, Proceedings of the 1948 Scientific Computation Forum, IBM (1950).
  • Grosch, H.R.J., “Bibliography on Chebyshev Polynomials and Their Use as Optimum Approximation Functions”, Proeceedings of the 1949 Scientific Computation Seminar, IBM (1951).
  • Grosch, H.R.J., “A New Level of Instruction in Celestial Mechanics”, Astronomical Journal, Vol.63 (1958).
  • Grosch, H.R.J, Computer: Bit Slices of A Life (first edition), Third Millenium Books (1991).

Odkazy (Ověřeno 25. srpna 2018):