Herman Hollerith (1860-1929),
Columbia University School of Mines EM 1879,
Columbia University PhD 1890.
Zdjęcie: IBM.
Herman Hollerith jest powszechnie uważany za ojca nowoczesnych obliczeń automatycznych. Wybrał perforowaną kartę jako podstawę do przechowywania i przetwarzania informacji, a także zbudował pierwsze maszyny do sortowania z kartami dziurkowanymi, a także pierwszą kluczowa kartę dziurkowaną oraz założył firmę IBM. Projekty Holleritha dominowały w świecie komputerów prawie 100 lat.
Po otrzymaniu tytułu Inżyniera (EM) w wieku 19 lat, Hollerith pracował przy spisie ludności z 1880 roku w USA, pracochłonnej i podatnej na błędy operacji, która wymagała mechanizacji. Po kilku początkowych próbach z taśmą papierową, zdecydował się na karty dziurkowane (pionierskie w krosnach żakardowych), aby nagrać informacje i zaprojektował specjalny sprzęt – tabulator i sorter– aby porównać wyniki. Jego projekty wygrały konkurs na spis ludności z 1890 r., wybrane ze względu na ich zdolność do liczenia połączonych faktów. Maszyny te zmniejszyły dziesięcioletnią pracę do trzech miesięcy (niektóre źródła podają różne liczby, od sześciu tygodni do trzech lat), uratowały w 1890 podatnikom 5 milionów dolarów i przyniosły mu w 1890 tytuł PhD¹ Uniwersytetu Columbia. Był to pierwszy całkowicie udany system przetwarzania informacji zastępujący pióro i papier. Maszyny Holleritha były również wykorzystywane do spisów ludności w Rosji, Austrii, Kanadzie, Francji, Norwegii, Portoryko, na Kubie i na Filipinach, a także w amerykańskim spisie ludności z 1900 r. W 1911 r. firma Holleritha połączyła się zkilkoma innymiw celu stworzenia układów obliczeniowych – w Recording Company (CTR), które zmieniło nazwę na International Business Machines Corporation (IBM) w 1924 roku.
Pomysły Holleritha na zautomatyzowanie spisu zostały wyrażone zwięźle w patencie nr 395,782 z 8 stycznia 1889 r .: “Opisany tu sposób zestawiania statystyk, polegający na rejestrowaniu oddzielnych statystycznych elementów odnoszących się do osobnika przez otwory lub kombinacje dziurkowania w arkuszach materiału nieprzewodzącego elektrycznie i posiadającego określony stosunek do siebie i do normy, a następnie liczenie lub łączenie takich elementów statystycznych oddzielnie lub w połączeniu za pomocą mechanicznych liczników obsługiwanych przez elektromagnesy, których obwody są kontrolowane przez perforowane blachy, odpowiednie do określonego celu.”
Wkład Holleritha w nowoczesne komputery są … “nieobliczalne” 🙂 Nie poprzestał na swojej oryginalnej maszynie do sortowania 1890, ale wyprodukował wiele innych innowacyjnych nowych modeli. Wymyślił także pierwszy automatyczny mechanizm podawania karty, pierwszy kluczowy dziurkaczi wykonał pierwszy krok w kierunku programowania, wprowadzając panel z Taśmą i Tabulatorem1906 umożliwiając wykonywanie różnych zadań bez konieczności przebudowy! (Tabulator został podłączony na stałe do działania tylko na kartach spisowych 1890) Wynalazki te stanowiły podstawę nowoczesnego przemysłu przetwarzania informacji.
*Austrian w napisanej biografii [44] sugeruje, że doktorat Hollerith’a był honorowy.
“Teraz wydawało się, że szkoła, której tak wiele zawdzięczał i do której uczęszczał, powinna przyznać mu honorowy dyplom. Rzeczywiście, zapiski Uniwersytetu Columbia pokazują, że w czerwcu [1890] został dr. Hollerith. ” (str.56)
Jednak w 1932 Columbia Alumni Register [48] pokazuje, że Hollerith otrzymał doktorat, a następnie stwierdza, że Ph.D. nigdy nie został przyznany jako honorowy stopień; honorowym doktoratem nauk był Sc.D. Protokół Wydziału Szkoły Górniczej, 3 kwietnia 1890 r., stanowi (dotyczący braku uprzedniej rejestracji na studia doktoranckie Holleritha): “Postanowiono, że Rada Nadzorcza z całym szacunkiem zażąda odstąpienia od tego wymogu w przypadku Pana Holleritha i przyznanie mu stopnia doktora filozofii za pracę, którą wykonał”oraz kolejna rezolucja Powierników z 7 kwietnia 1890 roku, nadała mu stopień naukowy.
Zaszczyty:
- Medaille d’Or, Exposition Universelle de 1889.
- Elliott Cresson Medal of the Franklin Institute of Philadelphia, 5 Feb 1890.
- Bronze Medal, World’s Columbian Exposition, 1892.
- National Inventors Hall of Fame, 1990.
Publikacje:
- Hollerith, Herman, “An Electric Tabulating System“, The Quarterly, Columbia University School of Mines, Vol.X No.16 (Apr 1889), pp.238-255.
- Hollerith, Herman, In connection with the electric tabulation system which has been adopted by U.S. government for the work of the census bureau. Ph.D. dissertation, Columbia University School of Mines (1890).
- Hollerith, Herman, “The Electric Tabulating Machine”, Journal of the Royal Statistical Association, Vol.57 Part 4 (Dec 1894), pp.678-682.
Referencje
- “The Hollerith Method of Statistical Tabulation”, Frank Leslie’s Illustrated Newspaper, October 12, 1889, p.182.
- Scientific American, Vol.63, No.9, August 30, 1890.
- United States Census Office, Eleventh Census of the United States (1890), 25 volumes.
- Martin, T.C., “Counting a Nation by Electricity”, The Electrical Engineer, New York, November 11, 1891.
- “Hollerith’s Electric Tabulating Machine”, Railroad Gazette, 19 April 1895.
- Braitmeyer, Otto W., letter to (Columbia Professor) Ben Wood, 30 May 1930 (a 3-page Hollerith biography).
- Austrian, Geoffrey, Herman Hollerith: Forgotten Giant of Information Processing, Columbia University Press (1982).
- Bashe, Charles J.; Lyle R. Johnson; John H. Palmer; Emerson W. Pugh, IBM’s Early Computers, MIT Press (1985). [4]
- Letter of Richard Hollerith to Robert J. Hackett, Editor, Columbia University Record, 15 March 1990.
- Pugh, Emerson W., Building IBM: Shaping an Industry and its Technology, The MIT Press (1995) [40]
- Eames, Charles and Ray, A Computer Perspective: Background to the Computer Age, Harvard University Press. First Edition 1973; Second Edition 1990 [103].
- Truesdell, Leon E., “The Development of Punched Card Tabulation in the Bureau of the Census 1890-1940”, US Government Printing Office (1965).
Linki lokalne:
- Herman Hollerith, An Electric Tabulating System, Columbia University School of Mines, Vol.X No.16, April 1889.
- Tabulators
- Sorters
Linki zewnętrzne:
- Hollerith’s 1890 Census Equipment
- Census Data for the Year 1890 (University of Virginia).
- Towards the First Modern Computers (York University Science and Technology Studies, History of Computing and Information Technology, Lecture 15).
- Hollerith reikäkorttikoneet, Ilkka Kekkonen (in Finnish).